Ezért veszélyes, ha nem odavaló dolgok - például nedves törlőkendő, háztartási ételmaradék, vatta, tampon, toll, higító, gyógyszerek stb. - kerülnek a csatornába.
A hatékony szennyvízkezeléshez felelős magatartás kell. Nagyon elterjedt és káros tévhit, hogy a csatorna mindent elnyel, és amit leengedünk a lefolyón, az gyakorlatilag „eltűnik”, és nem kell többé foglalkoznunk vele. A csatornába csak bizonyos hulladékok és anyagok kerülhetnek, a nem oda illő szemét dugulásokat okozhat, terheli a környezetet, károsítja a szennyvízkezelő rendszert és sok pluszmunkát okoz a szakembereknek.
Mit kezdjünk a csatornába nem dobható hulladékokkal?
A nem veszélyes hulladék kerüljön a szemetesbe és a szelektív hulladékgyűjtőkbe!
A veszélyes hulladékokat a hulladékudvarokban és az erre kijelölt gyűjtőpontokon helyezheted el. Ezekről a városi önkormányzatoknál tájékozódhatsz.
A lejárt gyógyszereket vidd vissza a gyógyszertárba!
A használt sütőolajat a gyűjtőpontokon adhatod le.
Komposztáld a növényi eredetű hulladékokat,a kávézaccot, a tealevelet, a tollat, a szőrt,a gyapjút, a lenvásznat és a fűrészport!
A szennyvíztisztítással és csatornahasználattal kapcsolatosan további információkat találsz a KEHOP-2.1.7-19-2019-00016 azonosítószámú, "Élővizeink tisztaságának védelme, és tudatos vízhasználatra nevelés a klíma változás korában" elnevezésű pályázat aloldalán.
Fotó forrása: Zalavíz Zrt. Facebook oldala