Az 1970-ben, Amerikában indult mozgalom hamar világméretűvé nőtt. Magyarországon először 1990-ben tartották meg ezt a világnapot, amelynek célja, hogy gondolkodásunk középpontjába kerüljön a Föld megóvása. Azóta minden évben fontosabbnál fontosabb üzeneteket hordoz és talán sosem volt ilyen aktuális az időzítése, mint amennyire időszerű a jelen pillanatban is.
A Föld Napja 2022 témája a Befektetés a bolygónkba.
El kell döntenünk egyéni szinten és közösségi szinten is, hogy mi mit tudunk tenni a Földért – mert még éppen időben vagyunk, hogy mindent megváltoztassunk. Cselekednünk kell! Ki kell találnunk új dolgokat és azokat széles körben meg kell megvalósítanunk. Magunk miatt, a jövőnk miatt, a bolygónk jövője miatt.
És hogy mindezt hogyan tudjuk mi megtenni?
Egyszerűen: tudatosan kell élni és viselkedni; zöldíteni kell a környezetünket – kezdjünk el komposztálni; közlekedjünk okosan – használjunk tömegközlekedési eszközöket, közlekedjünk közösen; éljünk egyszer használatos műanyagok nélkül – hasznosítsunk újra csomagolóanyagokat, ruházati termékeket… és még sorolhatnánk a jobbnál jobb és kézenfekvőbbnél kézenfekvőbb ötleteket!
Hazánkban a csapvíz kiváló minőségű és a háztartások közel 100%-ában rendelkezésre áll! Kezdjük ma tehát ezzel! Ne cipeljünk haza feleslegesen műanyag palackokban - zsugorfóliázva ivóvizet, hanem nyissuk meg a csapot és fogyasszuk bátran az onnan kifolyó – legszigorúbban ellenőrzött élelmiszert – a csapvizet! Láthatják, nem kellenek óriás lépések. Sok pici apró lépés is sokat tud adni és sokat tud hozzátenni a közös, nagy lépéshez! Csak el kell indulni az úton.
A Föld Napján gondoljunk tehát ezekre a fontos információkra, álljunk meg egy pillanatra és holnaptól próbáljunk meg tényleg tudatosabban, zöldebben és okosabban élni. Magunk miatt, a környezetünk miatt, a jövőnk miatt!
A KEHOP-2.1.7-19-2019-00023 azonosítószámú, "A klímaváltozás hatásai és a víziközmű-szolgáltatás jövőjére: országos szemléletformálási akció" elnevezésű pályázatban kiemelten foglalkozunk a klímaváltozás hatásaival, kiemelten azzal, hogy bánjunk úgy a vízzel, hogy az a következő generációk számára is elérhető „kincs” legyen és tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy gyermekeink, unokáink számára is olyan vízkészlet legyen elérhető, ami a mai nap nekünk még a rendelkezésünkre áll. Legyünk tudatosak – ebből a szempontból is! Óvjuk, védjük azt a kincset, amit „unokáinktól kaptunk kölcsön”.
A klímaváltozással kapcsolatosan további információkat találasz a KEHOP-2.1.7-19-2019-00023 azonosítószámú, "A klímaváltozás hatásai és a víziközmű-szolgáltatás jövőjére: országos szemléletformálási akció" elnevezésű pályázat aloldalán.