A Magyar Víziközmű Szövetség az alábbiakban reagál a sajtóban megjelent csapvízzel kapcsolatos felháborító hírekre: ezúton szeretnénk megnyugtatni Magyarország lakosságát és a sajtó munkatársait is, hogy hazánkban a csapvíz kiváló minőségű és bátran fogyasztható.
A Szövetség felhívja a figyelmet arra, hogy a hétvégén megjelent rémhírt keltő közleményeket felháborítónak tartja és a hazai víziközmű-szolgáltatók nevében kikéri azt, hogy mérgező lenne a csapvíz! Mérésekkel alátámasztott és megerősített tény, hogy a Magyarországon szolgáltatott ivóvíz kiválóan megfelel az Európai Uniós előírásoknak és jogszabályoknak.
Ahogyan azt Nagy Edit a Szövetség főtitkára kiemelte: „Hazánkban a víziközmű-szolgáltatók kockázat alapú vizsgálatot folytatnak. A kitermelési ponttól egészen a fogyasztóig - a szolgáltatói láncon keresztül - folyamatosan monitoringozzák, napi szinten ellenőrzik az általuk szolgáltatott, hálózatba bocsátott ivóvizet és amint bármi problémát tapasztalnak, azonnal tudnak korrigálni és intézkedni! Ide tartozik szorosan az a tény is, hogy a Hatóság is folyamatosan kontrollálja a csapvíz minőségét a fentieken felül is; tehát nem véletlenül emlegetjük hazánkban a legszigorúbban ellenőrzött élelmiszerként a csapvizet. Az ágazatban több, mint 20.000 ember dolgozik azon, hogy mindenhol megoldott legyen a kiváló minőségű csapvízzel való ellátás és a szennyvíz szakszerű elvezetése és tisztítása.
Kiemelném azt is, hogy az NNK anyagában megjelenő információk a határértéktől való eltéréseket mutatják. Az, hogy valami eltér a határértéktől, még nem jelenti azt, hogy mérgező! Csak egy példa: az arzén, amelynek most 10 µg/l a határértéke és 20 µg/l a megjelent anyagban néhány településen a mért érték, azért nem számít mérgezőnek, mert ennek a határértéke évekkel ezelőtt még 50 µg/l volt. Értelemszerűen: nem lehet mérgező az, ami még nemrég határérték alattinak számított! Óriási különbség van tehát a mérgező és a határértéket meghaladó kifejezések között.
Érthetetlen számomra, hogy 2022-ben még mindig megjelentetnek olyan jellegű rémhíreket, amelynek nincs alapja és mindezt csak és kizárólag azért teszik a sajtó munkatársai, hogy az olvasottságot növeljék.”
A Szövetség kéri a sajtó munkatársait, hogy a jövőben törekedjenek a hiteles tájékoztatásra és információellenőrzés nélkül ne adjanak ki olyan információkat, amelyek megtévesztőek és a lakosság félrevezetését eredményezik.