Egy nemzetközi csillagászcsoport egy nagyon érdekes exobolygó felfedezését jelentette be. A TOI-1452 b nevű égitest egy kis csillag körül kering egy közeli kettős rendszerben, mindössze 100 fényévre a Földtől. A bolygó valamivel nagyobbnak és nehezebbnek tűnik a Földnél és felszínét víz borítja.
Ahogy arról a The Astrophysical Journal is beszámolt, a csapat becslése szerint a bolygó 30%-a vízből áll. 11 nap alatt kerüli meg törpecsillagát, és a lakható zónába esik, ahol a víz várhatóan folyékony, fagyott és gőz formájában is megjelenik. Ha ez a kutatás helyes, akkor ezt a bolygót valószínűleg vastag óceán borítja.
"A TOI-1452 b az egyik legjobb jelölt egy óceáni bolygóra, amelyet eddig találtunk. Sugara és tömege sokkal kisebb sűrűséget sugall, mint amit egy alapvetően fémből és kőzetből álló bolygótól, például a Földtől várnánk." - mondta Charles Cadieux, a Montréal Egyetem vezető szerzője.
A kezdeti megfigyeléseket a NASA TESS bolygóvadász teleszkópja végezte. Az obszervatórium egy olyan bolygóról számolt be, amely e kettős rendszer egyik csillaga körül kering, mérete körülbelül 70%-kal nagyobb, mint a Föld.
„Az OMM [Observatoire du Mont-Mégantic Quebecben] döntő szerepet játszott e jel természetének megerősítésében és a bolygó sugarának becslésében. Ez nem volt rutinellenőrzés. Meg kellett győződnünk arról, hogy a TESS által észlelt jelet valóban a TOI-1452 körül keringő exobolygó okozta, amely a kettős rendszer két csillaga közül a legnagyobb.”– magyarázta Cadieux.
A kettős rendszer két vörös törpecsillagból áll, amelyek kisebbek és halványabbak, mint a mi Napunk. Körülbelül 14,5 milliárd kilométer választja el őket egymástól, ami nagyjából 2,5-szerese a Plútó és a Nap közötti távolságnak. A földi obszervatórium képes volt a két csillagot különálló objektumként látni (amit a TESS nem tudott), majd egy japán csapat megfigyelései lehetővé tették számukra, hogy megerősítsék, hogy a bolygó valóban ott van.
Forrás: https://www.iflscience.com/